2019 Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarında Yerimizi aldık.

 07.02.2019 – 10.02.2019 Tarihleri arasında İzmir’de düzenlenen Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın 4. büyük tarım fuarında standımızla Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştirakleri olan diğer şirketlerle beraber yerimizi aldık. 
 
14.Agro Expo Tarım ve Hayvancılık Fuarı, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’nden Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, Genel Müdür Fahrettin Poyraz, Yönetim Kurulu Üyeleri, Denetçiler ,Şirketimiz Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, Genel Müdür Yardımcımız Doğan ERDOĞAN, Merkez Birliği Üst Düzey Yöneticileri Tarım Kredi Kooperatifleri İzmir Bölge Müdürü Mücahit ASALIOĞLU, İzmir Bölge Müdür Yardımcıları, Satış Pazarlama Müdürümüz Muhammed Çığ ,Ar&Ge Müdürümüz Tamer ERMİŞ,Prof.Dr. İbrahim ÇİFTÇİ,Denizli Şube Müdürü Cem Karataş çeşitli ülkelerden gelen sektör temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi. 
          Standımız, çiftçilerimiz tarafından yoğun ilgi gördü. Standımızda çiftçilerimize satışını yapmış olduğumuz yemlerin tanıtımı yapıldı.
 
          Fuarın açılışına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, konuşmasına yabancı katılımcılara seslenerek başladı. Pakdemirli, “Burası Türkiye; toprağın ana, dağların ata bilindiği diyar. Medeniyetlerin doğduğu ve doyduğu bereketli topraklar. Yağmurun rahmet, suyun aziz bilindiği coğrafya. Şu anda yaklaşık 12 bin yıllık bir coğrafyanın üzerindesiniz. Bu coğrafya, dünyamızın tahıl ambarı olup, geleceğin mutfağı olacaktır. Bu toprağa çekirdek düşse boy verir, kazma vursak su fışkırır. Biz vatanımıza ‘cennet’ deriz, başkaları ‘Türkiye’ der” ifadelerini kullandı.
 
“Tarımı olmayan ülke mutfağı olmayan eve benzer”
Dünyanın çok hızlı değiştiğini, dolayısıyla Türkiye’nin de değiştiğini kaydeden Pakdemirli, insanların her şeyin en iyisine sahip olma merakının ise değişmediğini ifade etti. Pakdemirli, “Dünya ekonomisini belirleyen en önemli faktör tüketenlerin ihtiyaç ve beklentileri. Ülkelerin değişen dünyada rol kapabilmeleri kaçınılmaz. Bütün ülkelerde beslenme, gıda ve sağlık ilk önem sırada. Tarım, hayvancılık ve gıda sektörünün öneminin arttığı yüzyıldayız. Bir devlet için savunma ve yerli silah sanayii ne kadar önemliyse tarım da o kadar önemlidir. Yakın gelecekte dünyayı doyuran ülke dünyanın lideri olacaktır. Tarımı olmayan ülke mutfağı olmayan eve benzer. Düzenlenen fuarımızla inşallah ticari ilişkileri güçlendirmiş, yeni bir kapı aralamış olacağız. Firmalar, rakiplerini tanıma ve takip fırsatı kazanacak, marka birliklerini artırmış olacak. Fuarın, yerli ziyaretçilerin yanı sıra yabancı ziyaretçilere ulaşma fırsatı vermesi memnuniyet verici. Bu fuar, uluslararası platformda tanıtım ve ihracat bağlantı kurma noktasında fırsat sağlayacak” diye konuştu. 
 
“Tarımsal hasılada Avrupa’da 1.’yiz”
Türkiye'nin tarımsal hasılada Avrupa’da 1., dünyada 7. sırada olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, “Tarımsal toprak varlığı olarak dünyada 17. sıradayız. Küçükbaş hayvan ve süt sığırı varlığı Avrupa Birliğinde 1., büyükbaşta Fransa’dan sonra 2. sıradayız. Her zaman daha ileriyi hedeflemiş bir millet olarak bugün bulunduğumuz yeri beğenmeyeceğiz, daha da ileriye gideceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
 “Tarımsal destek 14,5 milyar liraya çıktı”
Tarımsal desteğin yüzde 700 artışla 1,8 milyardan 14,5 milyar liraya çıktığını kaydeden Pakdemirli, şöyle devam etti: 
“Buna bağlı olarak bitkisel üretim yüzde 22 artışla 120 milyon, süt üretimi yüzde 146 artışla 20.7 milyon ton, kırmızı et üretimi yüzde 67 artışla 1 milyon tondan 126 bin tona, tavuk üretimi 2,1 milyon tona, yumurta üretimi yüzde 66 artışla 19.3 milyar adede ulaştı. Bitkisel hayvansal üretim miktarını artırmak için 2019’da destek miktarını yüzde 11 artırarak 16.1 milyar liraya çıkardık. Su ürünleri yetiştiriciliği üretiminde en hızlı büyüyen 3. ülkeyiz. 2023’te su ürünleri yetiştiriciliği üretiminde 600 bin tona ulaşmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.        

Fura Görselleri İçin Tıklayınız