Bakan Pakdemirli Tire'de yem fabrikasının temelini attı

Tarım Kredi Yem A.Ş Genel Müdürlüğü tarafından İzmir’in Tire yapılacak tesisin temeli Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin katıldığı törenle atıldı.
 
HABERİN VİDEOSU İÇİN; 
 
https://www.youtube.com/watch?v=7XEULlG1obo
 
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, İzmir programı kapsamında Tarım Kredi Yem tarafından Tire'de organize sanayi bölgesinde yaptırılacak karma hayvan yemi fabrikasının temel atma törenine katıldı. Burada konuşan Pakdemirli, Türkiye'nin zor bir ev ödevi olduğunu, bunun bir araya gelinerek yapılabileceğini, bu noktada kooperatiflerin de çok önemli bir rolü bulunduğunu söyledi.
 
Tarım Kredi Kooperatifleri ile bakanlığının artık daha fazla el ele yürüyeceğini, üretici ve tüketiciye fayda sağlayacak şekilde bu kuruluşun eksiklerini gidereceklerini aktaran Bakan Pakdemirli, bugün üreticiye önemli faydaları bulunacak yem fabrikasının temelini attıklarını söyledi.
 
"300 günde bitecek "
 
Bakan Pakdemirli, yem fabrikasının 10 milyon dolarlık bir yatırım olduğunu ifade ederek, " Bu fabrika 300 gün içinde tamamlanacak. Bu ve bunun gibi yeni yatırımların Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından yeni dönemde daha hızlı şekilde yapılacağını göreceğiz." diye konuştu.
 
İzmir'e ve Tire'ye yapılan hizmetlerin devam edeceğini vurgulayan Bakan Pakdemirli, Tire'de yaptıkları yer altı suyu besleme sistemine 11 Şubat'tan bu yana su verildiğini kaydetti.
 
Tire'de tarıma dayalı ihtisas büyükbaş süt organize sanayi bölgesi kuracaklarını, bu bölgede 40 bin büyükbaş süt hayvanı besleyeceklerini ifade eden Bakan Pakdemirli, bunun yanında süt soğutma ve işleme tesisleri açacaklarını vurguladı.
 
250 bin ton üretim kapasiteli fabrika
 
Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz ise törende yaptığı konuşmada yeni yatırımlar yapmaya devam ettiklerini söyledi. Poyraz, “Şanlıurfa, İzmir, Trakya, Aksaray ve Erzurum’da yeni fabrikalar kuracağız. Bugün Tire Yatırım Programımı dahilinde Karma Hayvan Yemi Üretim Tesisimizin temelini atıyoruz. Temelini atmakta olduğumuz Büyükbaş ve Küçükbaş Karma Hayvan Yemi Üretim Tesisimiz 10 milyon dolar yatırım bedeli ile 40 ton/saat, 250.000 ton/yıl karma hayvan yemi üretim kapasitesine,  10 ton/saat , 72.000 ton/yıl arpa-misir flake ve müsli yem üretim hattına, 50 ton/saat kapasiteli mısır kurutma hattına,  10 ton/saat kapasiteli ekspander hattına sahip olacak” diye konuştu.
 
 
 
Tarım Kredi Yem A.Ş Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay yaptığı konuşmada’ Şu anda temelini atmakta olduğumuz yatırım bizim 12. fabrikamız olacak. Şanlıurfa’da inşası devam eden bir yem fabrikamız var, burada da bölgenin en büyük yem fabrikalarından birinin temelini atıyoruz. Saatte 40 ton, yılda 250 bin ton kapasiteli karma hayvan yemi üretimi ile bölgemizdeki çiftçi kardeşlerimize çok önemli bir desteği sağlamış olacağız. Bugün burada temelini attığımız yem fabrikası ve Ödemiş’te gerçekleştireceğimiz süt entegre ve buzağı maması fabrikası ile süt ve yem kardeşliğini buradaki çiftçinin üretmiş olduğu ürünlerin değerlendirilmesi konusunda çok farklı bir misyon üstelmiş olacağız.
 
İzmir Bölgesindeki ortaklarımızdan arpa ve mısır alımı yapmak suretiyle ortaklarımızın ürünlerini değerlendiriyoruz. Bu yıl itibariyle sadece İzmir bölgemizden 35 bin ton mısır ve arpa temin ettik. İnşallah önümüzdeki yıl bu fabrikanın açılışını gerçekleştirerek bu rakamı 70 bin ton seviyesine çıkartacağız.
 
Bu önemli yatırım Tire’mize ve tüm böyleye hayırlı bereketli olsun’ dedi.
 
Konuşmaların ardından Bakan Pakdemirli protokol üyeleriyle birlikte fabrika temeli için birlikte butona bastı.