Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde danelik mısır tarla günü düzenlendi.

Etkinliğe; Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü, Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz,  Tareks A.Ş. Genel Müdürü Burhanettin Topsakal, Tarım Kredi Yem A.Ş. Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, Kütahya Bölge Müdürü Özkan İnci, Bölge Müdür Yardımcıları Mehmet Şeker, Halil Oyan, Mesut Özgür, Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Kurt, Kütahya Ticaret Borsası Başkanı Necati Gültekin, Kütahya TKDK İl Koordinatörü Ahmet Yazar, Bölge Birliği personeli ile çok sayıda yöre çiftçisi katıldı.
 
Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Külcü konuşmasında  “Bende bir çiftçiyim bende sizlerden biriyim. Tarım Kredi Kooperatiflerine, kendi tohumumuza, ürünlerimize sahip çıkmamız gerekiyor. Bizler kooperatiflere sahip çıkarak ilerleyebiliriz. Böyle güzel projelerle hizmetlerimize devam edeceğiz. Tarım ülkemiz için en az milli savunma kadar önemlidir’’ dedi.
 
Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz ise, “Kütahya Bölge Birliği ve iştirakimiz Tareks A.Ş. iş birliği ile 550 dekar arazi üzerinde üretimi gerçekleştirilen, tohumdan gübreye, ilaçtan mısır kurutma ve depolama işlemlerine kadar nakış nakış işlenen ve gönül rahatlığı ile ekim yapılabilmesi hedeflenen bu örnek çalışmada emeği geçen mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, ülkemize ve ortaklarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.
 
Poyraz, “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak dokuz yüz bin ortağımız ve iki buçuk milyon çiftçimizin yanı sıra 80 milyon vatandaşımızın sorumluluklarının omuzlarımızda olduğunun bilincindeyiz. Kooperatifçiliği ilerletmek için sürekli olarak çalışmalar yapıyoruz. Tarım Kredi Kooperatifleri olarak her zaman çiftçimizin yanındayız. Ekip olarak uygulamalarımızla çiftçilerimize öncü olmaya devam edeceğiz. Tüm gayemiz vatandaşımıza hizmet etmektir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.
 
Kütahya Bölge Müdürü Özkan İnci, “Bugün Kütahya için önemli bir gün, Tarım Kredi Yem fabrikası bünyesinde 2018 yılında hizmete alınan Mısır Kurutma Ünitesi Tesisi sayesinde daha önce Kütahya da üretilen fakat danelik Mısır 14 rutubet altında depolanamadığı ve Kütahya ilinde mısır kurutma tesisi olmadığı için danelik mısır ekimleri küçük denemeler halinde kalmıştı. Bu büyüklükte bir arazi ekilişi daha önce olmamıştı. Danelik mısır ekilişi Kütahya ürün yelpazesine bugün itibariyle kazandırıldı. Bölge Birliğimize ait 550 dekarlık arazimizde üreticilerimize ve ortaklarımıza öncülük etme politikamız gereği alternatif ürün olarak danelik mısır ekimi yapıldı. Bu arazide önceki yıllarda tohumluk buğday ve arpa yetiştirilirken, iştirakimiz Tareks A.Ş. tarafından üretilen Danelik OSSK 625 ve slajlık olmasına rağmen daneliğe bırakılan TK6063 Mısır çeşitlerinin ekimi gerçekleştirildi.
 
Ayrıca yine Tareks’in ürünü olan Gerdano ve TK Doruk Danelik Mısır denemelerinin yapıldığını belirten İnci, “17 Haziran 2018’de mısırların 30-40 cm olduğu dönemde meydana gelen dolu yağışından dolayı bazı mısırlar tamamen ölmüş, bazı mısırların yaprakları hasar gömüş, bir kısmı da aşırı yağış nedeniyle meydana gelen su birikmesi sonucu su kesiklerinden çürümüştü. Ancak tohumun gücü, yapılan besleme ve bakım uygulamaları, damla sulama sisteminin verdiği avantajla tüm bu olumsuzluklar bertaraf edilerek ürünler mevcut durumlarına gelmiştir.” şeklinde konuştu.
 
 Tareks A.Ş. Genel Müdürü Burhanettin Topsakal yaptığı konuşmasında: tohumculuk alanında yapılan çalışmalardan bahsederek, bu projenin hayata geçmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
 
Yapılan konuşmaların ardından çiftçiler ve protokol heyeti danelik mısır hasadını başlatmak üzere  biçerdövere binerek ilk hasadı birlikte gerçekleştirdiler.