Ödemişte Bir Hayal Gerçek Oldu.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Tarım Kredi Yem’in Ödemiş OSB’de 70 dönüm alan üzerine kuracağı ‘Yem Katkı Malzemeleri Tesisi’nin temel atma törenine katıldı.
 
HABERİN VİDEOSU İÇİN; 
 
https://www.youtube.com/watch?v=QgDT7U6Z9GQ
 
Törende konuşan Bakan Pakdemirli, "Tarımsal ürünlerin işlenmesi, bu tarz sanayi bölgeleri son derece önemli. Sanayi bölgelerinde hayvanlar otlamamalı, fabrika bacaları tütmeli. Bu yatırımı da çok anlamlı kabul ediyorum. 180 milyon liralık devasa bir yatırım. 750 kişiye de iş imkânı sağlayacak. Ödemiş'e tesisimiz hayırlı uğurlu olsun." şeklinde konuştu.
 
"Ödemiş’e 17 yılda 500 milyon lira hibe”
 
"Ödemiş'e son 17 yılda 500 milyon tarımsal hibe vermişiz Ödemiş de bize ülkesine üç misli tarımsal hasılasını artırmış. 2,5 milyar lira tarımsal hasılası var. Ben 81 ili dolaşıyorum, birçok ilimizin tarımsal hasılası Ödemiş'in yanından geçemiyor. Bu çok güzel. Bu yeterli mi; hayır. Her alanda Ödemiş birinciliğe layık" diyen Pakdemirli, Türkiye'nin ilk süs bitkileri tarımsal ihtisas organize sanayi bölgesini Ödemiş'in Bozcayaka Mahallesi'nde hayata geçireceklerini açıkladı. Süs bitkileri organize sanayi bölgesinde kurulacak 60 serada 2000 kişinin istihdam edileceğini belirten Pakdemirli, orman köylüsünün de destekleneceğini sözlerine ekledi.
 
“İthalatın önüne geçecek”
 
Türkiye’nin, buzağı mamasında ithalatçı durumda olduğunu belirten Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, “Bugün temelini attığımız Buzağı Maması Tesisi hizmete açıldığında yıllık 5 bin ton üretim kapasitesine sahip olacak. Böylece ithalatın önüne geçeceğimiz gibi ihracat imkanına da kavuşacağız. Bunun ekonomik getirisi yanında buzağı sağlığı ve gelişimi ile hayvan varlığımızın artırılması gibi konularda da önemli bir katkı sağlayacak. Temelini atmakta olduğumuz Yem Katkı Tesisimiz 15 milyon TL yatırım bedeli ile yıllık yaklaşık 5 bin ton üretim kapasitesine, 15 milyon TL yatırım bedelli Buzağı Maması Tesisi ise yıllık yaklaşık 5 bin ton üretim kapasitesine, 110 milyon TL yatırım bedelli Süt Fabrikamız yıllık yaklaşık 400 ton/gün üretim kapasitesine, 40 milyon TL yatırım bedelli Süt Tozu Fabrikamız ise yıllık yaklaşık 200 ton/gün üretim kapasitesine sahip olacak” dedi.
 
“Yanlış uygulamalar zarar veriyor”
 
Hayvan beslemede vitaminlerin, minerallerin, enzimler ve benzeri katkılar büyük önem taşıdığını söyleyen Poyraz “Burada dikkatli olunması gereken husus, doğru katkıların kullanılması, hayvanın türüne, cinsine, yaşına, verim seviyesine göre ideal katkı karışımının ve miktarının hayvanın ihtiyacı kadar verilebilmesi. Herşey de olduğu gibi katkıların noksanlığı ya da fazlalığı da hayvanlarımıza zarar verecektir.  Bu tesisimizde Ar-Ge departmanımızın geliştirdiği formülasyonlarla her hayvan türüne özel karışımlar hazırlanarak gerek üretmiş olduğumuz yemlerde gerekse çiftçilerimizin hayvanlarına doğrudan verilerek kullanımı sağlanacak. Çoğu sektörde olduğu gibi katkı sektöründe de ticari kaygılar bazen öne geçerek hayvanlara ihtiyaçtan fazla hatta hiç ihtiyacı olmayan katkılar yedirilmesine sebep olmakta. Sadece bu tür uygulamalar bile hem hayvan sağlığını tehlikeye atmakta hem de aşırı kullanım nedeni ile milli ekonomimize zarar vermekte” ifadelerini kullandı.
 
“180 milyon TL yatırım”
 
Tarım Kredi Yem Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay ise, Ödemiş’te yeni nesil bir tesisin kurulacağını belirterek, tesiste hazırlanacak buzağı yemlerin de süt de kullanacaklarını böylelikle bölgedeki üreticinin sütünü de değerlendireceklerini ifade etti. Kinay, tesisin 180 milyon liraya mal olacağını belirtti.
 
Ödemiş OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Badem de, bir zamanlar ineklerin otladığı, uzun zaman harekete geçmeyi bekleyen Ödemiş OSB’de şimdi fabrikaların yükselmeye başladığını vurguladı. Badem, 2014 yılında verdikleri sözlerden biri olan Ödemiş OSB’yi canlandırma sözünü de tuttuklarını hatırlattı.
 
Konuşmaların ardından Bakan Pakdemirli protokol üyeleriyle birlikte fabrika temeli için birlikte butona bastı.