Tarım Kredi Kooperatiflerinden Enflasyonla Mücadeleye Tam Destek

Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi olan Tarım Kredi Kooperatifleri, kar marjını en düşük seviyeye çekerek ‘100 üründe %10 indirim’ yaptı.
 
Ülkemizin Emrindeyiz
 
Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Poyraz, Ülke ve Millet adına üretim yapan, milli ekonomiye katkı sağlayan çiftçileri rahatlatmayı düşündüklerini ifade ederek şöyle konuştu;
 
Malum ülkemiz dış baskılardan kaynaklanan bir kriz sürecinden geçmektedir. Bu ekonomik krizden en çok etkilenen alanlardan birisi de tarım hayvancılık sektörüdür.
 
Biz çiftçi kardeşlerimizle birlikte omuz omuza veren bir aileyiz. Kötü günde, iyi günde dayanışma içerisindeyiz. Ve ülkemizin emrindeyiz. Bu kapsamda çiftçi kardeşlerimizi rahatlatmak amacıyla tüm ürün gruplarımızda büyük indirimler uygulamaya başladık.
 
Tarım Kredi bir dengedir
 
Piyasayı düzene koymak amacıyla düşük kar marjıyla çalıştıklarına vurgu yapan Poyraz; ‘Biz kurum olarak piyasayı bir dengede tutmak amacıyla düşük kar politikasıyla çalışıyorduk. Şuan itibarıyla enflasyonla mücadeleye destek vermek amacıyla kar oranlarını en asgari seviyeye çektik.
 
Bu doğrultuda gübre ürünlerinde %20’ye yakın indirim yaptık. Ayrıca çiftçi ortaklarımıza yönelik olarak kasko, konut, işyeri, çiftlik ve diğer geleneksel tarım sigortaları primlerinde ilave %10 indirim başlattık’ dedi.
 
Kıyaslayarak alışveriş yapılsın
 
Kurum olarak tüm ithal ürünler için yapılan döviz cinsinden sözleşmelerin Türk Lirası’na çevrildiğini belirten Poyraz şunları söyledi ‘Enflasyonla topyekûn mücadele kapsamında uygulanan çalışmalar inşallah önümüzdeki aylarda etkisini gösterecektir. Ancak bu mücadeleyi yaparken kriz fırsatçılarına meydanı bırakmamak gerekir. Yurt dışı bağımlılığı olmayan bazı sektörler orantısız fiyat artışı yapmıştır. Bu konuda vatandaşlarımızın daha duyarlı olmasını istirham ediyorum. Enflasyonla topyekûn mücadelenin başarıya ulaşması için rekabetçi ortamda karşılaştırarak, kıyaslayarak alışveriş yapılmasını öneriyorum’.
 
Dazkırı’da bulunan yem fabrikası hakkındaki görüşlerini paylaşan Poyraz ‘Türkiye genelindeki 10 yem fabrikamızdan biri de Dazkırı’da bulunmaktadır. Biz burada yem üretirken aynı zamanda bölge çiftçisinden arpa, buğday ve mısır alarak destek sağlamaktayız. Tüm fabrikalarımızda üretilen hayvansal yemler piyasa rayiç bedelinin altında üyelerimize tedarik edilmektedir. Bu şekilde hem üyelerimizi koruyoruz hem de piyasayı da dengede tutuyoruz’ dedi.
 
Ürünler bereketli, kazançları bol olsun
 
Son olarak sevgi ve selamlarını ileten Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz ‘Malum hububat ekim dönemindeyiz. Bütün çiftçi kardeşlerimizin kazasız belasız bir ekim dönemi geçirmelerini temenni ediyorum. Ürünlerinin bereketli kazançlarının bol olmasını diliyorum.
 
Aynı şekilde hayvancılıkla uğraşan kardeşlerimize de kolaylıklar diliyorum. Yem fabrikalarımız ile birlikte biz her zaman onların yanındayız’ dedi.