Tarım Kredi Yem’den Kütahya’da Yeni Çelik Silo Yatırımı

Ülkemizin ilk 153 sanayi kuruluşundan biri olan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki Tarım Kredi Yem, 2019 yılını 1,1 milyon ton karma hayvan yemi üretimiyle kapatırken, 2020 yılı için de yatırımlarını hız kesmeden sürdürüyor.

Gerek kapasite artışları gerekse de yeni yatırımlarla yeni yıla hızlı başlayan Tarım Kredi Yem, Kütahya’da hali hazırda 6 bin 400 ton olan çelik silo kapasitesini iki katından daha fazla artıracak yatırımları tamamladı.

Tarım Kredi Yem Kütahya Şubesi faaliyetlerini ve yeni yatırımlarını yerinde inceleyen Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz, yeni silo yatırımının bölgede yapılacak ürün alımlarını artıracağını söyledi. Poyraz, “Mevcut durumda 6 bin 400 ton olan çelik silo kapasitemize ilave olarak 8 bin ton yeni çelik silo yatırımıyla Tarım  Kredi Kooperatifleri ortaklarından bu hasat döneminde alabileceğimiz ortak ürün alımı hacmimizi  aynı oranda artırmış bulunuyoruz” dedi.

Genel Müdür Poyraz, yıllık kapasitesi 240 bin ton olan Tarım Kredi Yem Kütahya Şubesi’nce 2019 yılında toplam 207 bin 500 ton karma hayvan yemi üretildiğini kaydetti. Ayrıca yapımı tamamlanan arpa/mısır tahıl yemi (flake) tesisi yıllık kapasitesinin 48 bin ton olduğunu vurgulayan Poyraz, aynı yerleşke içindeki mısır kurutma tesisinin yıllık kapasitesinin ise sezonda günde 1.000 ton olduğunu ifade etti.

 

Daha fazla ürün alımı yapılacak

Bu yıl için ayrıca Elazığ’a 2 bin 400 metreküplük yatay depo yatırımı, Balıkesir’e bakım atölyesi yatırımı ile Ankara Üniversitesi Teknokent içinde yer alan Ar-Ge yatırımı planlandığını kaydeden Poyraz, tüm bu yatırımların 2020 yılı içinde tamamlanacağını belirtti.

Poyraz, Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortaklarına sağladığı önemli hizmetlerden birinin de ortak ürün alımları olduğunu belirterek, “Şirketimiz Tarım Kredi Yem, 2019 yılında 254 bin ton ürün alımı yaparken, 2020 yılında ise bu miktarı 371 bin tona artırmayı planlamıştır. Böylece ortak ürünün hammadde içindeki payı yüzde 23 seviyelerinden yüzde 30 seviyelerine çıkmış olacaktır. Tarım Kredi Yem Kütahya Şubesi tarafından bu hasat dönemi itibari ile hizmete alınacak yeni çelik silo da daha fazla çiftçi ürününün alınarak değerlendirilmesine imkân tanıyacak” dedi.