Tarım Kredi Yem'den Yatırım Atağı

Tarım Kredi Yem Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, 2020 yılında tamamlanacak iki fabrika yatırımı ile birlikte Tarım Kredi Yemin üretim kapasitesinin yüzde 30 artacağını belirterek, “Hedefimiz söz konusu fabrika yatırımlarıyla birlikte yıllık üretim kapasitemizi 2 milyon ton seviyelerine çıkartmak” dedi.   

Kinay, Tarım Kredi Yemin çalışmalarına ilişkin yaptığı değerlendirmede 2019 yılına önemli hedef ve yatırımlarla girdiklerini ifade ederek, “Bunlardan en önemlisi İzmir-Tire ve Şanlıurfa’da yapmakta olduğumuz iki büyük yem fabrikası. Bunlar yıllık 240 bin ton kapasiteli iki büyük yem fabrikası, Türkiye’de mevcuttaki fabrikalara göre oldukça büyük ölçekli fabrikalar olacak” diye konuştu.

“Üretimde 2019 yılını rekorla kapatacağız”

Tarım Kredi Yemin 2018 yılını 1 milyon 50 bin ton üretimle rekor kırarak kapattığını hatırlatan Genel Müdür Kinay, “Şirket olarak 2019 yılını da 1 milyonun üzerinde yeni bir rekor kırarak kapatacağımıza inanıyorum.  Söz konusu yatırımla 10 fabrikayla ulaştığımız fiili kapasitemizi yüzde 30 arttıracağız. Bugün Türkiye’de karma yem sektörünün pazar lideri olan yem sanayiyiz. Yeni iki fabrikamız mevcut kapasitemizi pekiştirecek. Ayrıca 2 yeni fabrika yatırımının ön çalışmalarına başladık. Bu yıl itibariyle Kırklareli’nde kiracı olduğumuz mevcut fabrikamız yerine yine Kırklareli’nde yeni bir yer alarak yatırıma başlıyoruz. 2020 yılında söz konusu fabrikamızın inşaatına başlayacağız. Yine Konya Çumra’da Organize Sanayi Bölgesinde bir yer satın alıyoruz. Böylece 2020 yılında iki yeni fabrikanın yapımını tamamlarken, iki fabrikanın da temellerini atacağız” şeklinde konuştu.

“Hedefimiz 2020’de 2 milyon ton üretim”

Kinay, hedeflerinin söz konusu fabrika yatırımlarıyla birlikte yıllık üretim kapasitelerini 2 milyon ton seviyelerine çıkarmak olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Tarım Kredi Yem, yeni yatırımlarının getireceği büyümeyle, yem sektöründeki regülasyon görevini daha iyi şekilde yerine getirecek, piyasada fiyat dengeleme ve çiftçimize daha ucuz ve kaliteli yem teminini sağlayacağız. Tarım Kredi Yem büyüdükçe, fiyat istikrarıyla çiftçimiz daha öngörülebilir ve uygun maliyetlerle yem temin ederek et ve süt üretimini planlayabilecek. Biz ‘girdi maliyetini ne kadar aşağı çekebilirsek, o kadar hayvancılık sektörünü büyütürüz’ diye düşünüyoruz.  O nedenle yem sektöründe fiyatları temel koşul olarak alıyoruz.”

“Kanatlıdan sonra balık yeminde de olacağız”

Yem sektöründe arz güvenliğini sağlamanın da bir o kadar önemli olduğunun altını çizen Kinay, “Arz güvenliği açısından Tarım Kredi Yem Türkiye’nin önemli bir kurumudur. Bu yıl biliyorsunuz, İstanbul Sanayi Odası’nın ilk 500 sanayi kuruluşu listesini 141. sırada tamamladık. Üretim ve satıştan yola çıkarak, söz konusu listede daha da ileri noktalara gideceğiz.  Bu çerçevede kanatlı sektörüne yem tedarikine 2019 yılı içinde başladık, 2020 yılında da balık yemi sektörüne girmeyi planlıyoruz. Tabii bu arada Tarım Kredi Yeme ait süt fabrikamızın kapasitesini 2019 yılında arttırdık, iyileştirmeler yaptık, yeni yılda İzmir Ödemiş’te yem katkı maddeleri ve buzağı maması fabrikamızın da temellerini atacağız” diye konuştu.  

“Ciroda 1.5 milyar TL’yi geçeceğiz”

Tarım Kredi Yem olarak çiftçilere verdikleri en büyük desteğin kampanyalı satışlar olduğunu vurgulayan Kinay, “Ekim 2019 itibariyle Tarım Kredi Kooperatifleri, Tarım Kredi Yemin satışlarını desteklemek üzere Genel Müdürümüz Dr. Fahrettin Poyraz’ın da katkılarıyla bir kampanya düzenledik. Tarım Kredi Kooperatiflerinin sabit faizli kredi desteğiyle birlikte Tarım Kredi Yemin 8 TL indirim kampanyasıyla çiftçilerimize ciddi anlamda destek olduk ve kampanya büyük ilgi gördü. Kasım 2019 itibariyle tüm zamanların rekorunu kırdık ve aylık 120 bin ton üretimin üzerine çıktık ve bu ay itibariyle 140 bin tona ulaşacağız. Bu rakamlar yem sanayinde bugüne kadar aylıkta görülmemiş rakamlar. .Bu yıl minimum 1.5 milyar TL ciro rakamını da yakalayacağız hatta geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Piyasayı regüle ettik”

Genel Müdür Kinay, Tarım Kredi Yemin çiftçilere en büyük desteği yürüttüğü kampanyalı satışlarla verdiğine dikkat çekerek, şunları söyledi;

“Çiftçilerimiz kış şartlarında, yem almak zorunda oldukları bir dönemde uygun fiyatlardan yem tedariki imkanı buldu. Geçmiş yıllara bakarsak bu aylarda yem fiyatları zamlanır, Tarım Kredi Yem bu yıl yem fiyatlarını aşağı çekti ve sektörün diğer oyuncuları bize eşlik etmeye başladı. Bir nevi diğer fabrikalarında fiyat indirimlerine gitmesiyle piyasa regülasyonunu sağladık. Bu, Tarım Kredi Yem olarak çiftçiye verebileceğimiz en büyük destektir. Ayrıca üretimde kullanılmak üzere Tarım Kredi Yem olarak çiftçimizden arpa, buğday ve mısır almaktadır. Bu yıl çiftçimizden 300 milyon TL hububat aldık. Şanlıurfa ve Tire fabrikalarımızın devreye girmesiyle 2020’de bu rakam yaklaşık 500 milyon TL’ye çıkacak. Yine bu noktada yaptığımız hububat alımları piyasa fiyatlarının üzerindedir. Bir nevi barter ilişkisi kuruyoruz. Çiftçinin ürününü piyasa fiyatlarının üzerinde alırken, bunu yeme yani ürüne dönüştürüp bu sefer piyasa fiyatlarının altında çiftçimize sunuyoruz.  Tam bir kooperatifçilik mantığına uygun iştirak politikasıdır. Çiftçiyi alırken de satarken de kazandırıyoruz”

“İşçi kardeşlerimize müteşekkiriz”

Kendilerine ve kadrolarına duyulan güven ve inancın sonucu birçok yeni proje ve yatırımı hayata geçirdiklerini vurgulayan Kinay, “2019 yılı içinde toplam 135 milyon TL yatırım gerçekleştirdik, yine burada altını çizmek isterim söz konusu yatırımları öz kaynaklarımızla, borç almadan ya da kredi çekmeksizin gerçekleştirdik. 2020 yılı içinse 100 milyon TL yatırım görüyoruz. Tabii şunu da ifade etmem gerekir. Elde ettiğimiz üretim rekorlarında, fabrikalarımızda cumartesi pazar dahil haftanın her günü 24 saat esasıyla son 1.5 aydır durmaksızın çalışan işçi kardeşlerimize müteşekkiriz. Bir ay içinde 140 bin ton yem sevkiyatı ve bir o kadar girdi tedarikini gerçekleştirilmesini içeren bir başarı hikayesidir.  Bir başka deyişle 280 bin tonluk bir hammadde ve mamul madde hareketini işçilerimiz özverisi sayesinde yönettik” şeklinde konuştu.