TARIM KREDİ YEM’İN YAPILMASI PLANLANAN 11. FABRİKASI’NIN TEMELİ ŞANLIURFA’DA ATILDI

Şanlıurfa ilinde yapmayı planladığımız 11. Yem fabrikamızın üst yapı temel atma töreni Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref FAKIBABA ve Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin POYRAZ Tarım Kredi Yem San. ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü Hasan Fehmi KİNAY ve Tarım Kredi Yem San. ve Tic. A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ömer MUSA'nın katılımlarıyla düzenlendi.
 
Şanlıurfa Merkez Osmanlı Mahallesi mesire alanında Et ve Süt Kurumu Şanlıurfa Et Kombinası ve Tarım Kredi Yem Fabrikası temel atma töreni, TK Lidaş’a ait 30 Bin Tonluk Lisanslı Depo açılış ve Besi OSB arsa tahsis belgesi takdim töreni düzenlendi. Törene Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA’nın yanı sıra Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin POYRAZ, Genel Müdür Yardımcısı M. Fevzi YÜCETEPE, Tarım Kredi Yem A.Ş. Genel Müdürü Hasan Fehmi KİNAY, Genel Müdür Yardımcısı Ömer MUSA, TK Birlik Genel Müdürü Hasan Hüseyin DEMİRÖZ Bakanlık yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Temel atma törenlerinin ardından Bakan FAKIBABA ve beraberindekiler halkla birlikte iftar yaptılar.
 
Bölge ekonomisine büyük katkı
 
Bir yıl içerisinde tamamlanması planlanan yem fabrikası için işletme sermayesiyle birlikte 50 Milyon TL yatırım bütçesi öngörülmektedir. Yıllık 250 bin ton karma hayvan yemi üretim kapasitesine sahip olacak fabrika içerisinde flake, expander ve mısır kurutma tesisleri olacaktır. Son teknoloji laboratuvarıyla kaliteli analizlerin yapılacağı tesis için ihtiyaç duyulan hammaddeler ( arpa, buğday, mısır, kepek, küspe vb.) yöre çiftçisinden temin edilecektir. Ayrıca hammadde ve yem sevkiyatıyla yöredeki nakliyeci esnafına da önemli katkılar sağlanacaktır. Böylece kurulacak fabrika ile hem yöre ekonomisine büyük katkılar sağlanırken hem de yöre halkına istihdam sağlanacaktır.