Tarım Kredi'den KKTC ziyareti

Tarım Kredi  Yem Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Dr. Fahrettin Poyraz  ve beraberindeki heyetle KKTC’de temaslarda bulundu. 
 
Genel Müdür Poyraz ve beraberindeki heyet, ilk olarak KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz'u makamında ziyaret etti. 
 
Bakan Oğuz, Poyraz'ın hem hayırlı olsun hem de iş birliği ziyaretinden çok memnun olduklarını dile getirdi. 
 
“Özellikle tarım ve hayvancılık alanında geçmişte yapılmış işlerin geliştirilmesi ve yeni neler yapabileceğimiz üzerinde konuştuk” diyen Oğuz, “Bundan sonra yapılacak plan ve projelerin nasıl hayata geçirileceği üzerine değerlendirmelerde bulunduk. Mevcut şartlardaki iş birliğimizi geliştirmemiz konusunda mutabık kaldık. Ülkemizde alım garantili ürün yapılması, üretici ile çiftçiye daha fazla gelirin elde ettirilmesi ve pazar sorunu yaşamadan üreticinin gerçekten sektörün içinde kalmasıyla ilgili açılımları konuştuk. Bunların geliştirilmesiyle ilgili kendileri bize yardımcı olacaklar” ifadelerini kullandı. 
 
Tarım Kredi Kooperatifleri ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığına bağlı Toprak Ürünleri Kurumu üzerinden ilişki içerisinde olduklarını belirten Oğuz, bunun üzerinden tarımsal ürünlerin çeşitliliği, yeni ürünlerin ekilmesi ve hayvan ticaretinin geliştirilmesi anlamında görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. 
 
Oğuz, "Amacımız KKTC'de tarımsal ve hayvansal anlamda üreticinin hem kaliteli ürün üretmesi hem bu ürünü pazarlaması ve daha fazla gelir etmesidir. Bu, kalkınmamıza fayda sağlayacaktır" dedi.
 
"Verimli bir çalışma toplantısı yaptık"
 
Tarım Kredi ailesi olarak Bakan Oğuz'a hayırlı olsun ziyaretinde bulunduklarını ifade eden Genel Müdür Poyraz ise şunları söyledi: “Daha öncesinden başlamış bir iş birliğimiz vardı. Onu inşallah yeni dönemde de nasıl genişletebiliriz arayışı içindeydik. Bugün güzel, verimli bir çalışma toplantısı yaptık. Özellikle Tarım Kredi olarak buraya iştiraklerimizden Gübretaş, Tarım Kredi Yem ve Tarım Kredi Birlik’ten üst düzey yönetici arkadaşlarla geldik. Esas amacımız, her iki tarafın menfaatlerini maksimize edecek bir iş birliği oluşturmak. Bu çerçevede de özellikle Türkiye'nin ihtiyaç duyup yurt dışından temin etmek durumunda kaldığı ürünlerin, önümüzdeki dönemde KKTC'deki çiftçilere sözleşmeli üretimle ürettirilip Türkiye'ye götürülmesi noktasında bir iş birliği çalışması oldu.” 
 
"Ziyaretimizin esas amacı, bir taraftan Kıbrıs'ın ihtiyacı olan ürünleri buraya getirmek, aynı zamanda Türkiye'nin ihtiyacı olan ürünleri de öncelikle buradan tedarik etmek için bir iş birliği platformunun oluşturulmasıydı" diyen Poyraz, şöyle devam etti: “Zaten Kıbrıs'la ilgili olarak Kıbrıs'ın dünyaca ünlü hellim peynirinin Türkiye'ye taşınması, oradan uluslararası pazara da taşınması noktasında bir iş birliği protokolünü buradaki kooperatifimizle imzalamıştık. O çalışmalarımız da devam ediyor. İlişkilerimizi önümüzdeki dönemde daha da arttırmak için gayrette bulunacağız.”
 
Genel Müdür Poyraz ve beraberindekiler daha sonra Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, KKTC Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi Başkanı Bilal Kendirci ve KKTC Yatırım Ajansı Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu'na nezaket ziyaretinde bulundu.
 
Poyraz'a ziyaretlerinde GÜBRETAŞ Genel Müdürü İbrahim Yumaklı, Tarım Kredi Yem Genel Müdürü Hasan Fehmi Kınay ve Tarım Kredi Birlik Genel Müdürü Hasan Hüseyin Demiröz eşlik etti.