TRT Radyo 1' de Yem Gündemi

Tarım Kredi Yem Sanayi A.Ş.  Genel Müdürü Hasan Fehmi KİNAY, TRT Radyo1’ de yayınlanan Tarım Gündemi Programına katılarak program yapımcısı Mustafa Söylemez’ in ‘Yem Sektörü’ ile ilgili sorularını yanıtladı.
 
Genel Müdür KİNAY programda şu konulara değindi.
 
‘Türkiye yem konusunda her geçen yıl hayvan varlığına paralel olarak yem üretimini ve yem ile ilgili gelişmeleri beraberinde yaşıyor. Dünyadaki sıralamaya baktığımızda 12. Sırada olduğumuzu görüyoruz.  Ekonomideki sıralamadan daha önde.  Biliyorsunuz Dünyada ekonomi sıralamasında Türkiye 17. Sırada yer alıyor. Demek ki hayvancılık sektöründeki potansiyelimiz Türkiye ekonomisinden bir hayli önde ve bu konudaki gelişimi hızla devam ediyor. 2018 ve 2019 yıllarını daha önceki yıllara göre mukayese ettiğimizde özellikle büyük baş hayvan varlığında TÜİK verilerine göre % 17’lik bir artış yaşandığını görüyoruz. Dolayısıyla hayvancılık sektöründe ivmelenme devam ediyor ve buna paralel olarak da yem sektörü de büyüyor.
 
Tarım Kredi Yem Sanayi, yem sektöründe 2018 yılını gerçekleştirilen 1 Milyon Ton’ un üzerinde üretimle lider pozisyonda tamamladı. 2019 yılında da İnşallah liderliğimizi devam ettireceğiz. Öngördüğümüz yatırımlar tamamlandığında Dünya ölçeğinde sıralamada belki liderliğe ulaşma fırsatı yakalayacağız. Bu çok sevindirici zira Tarım Kredi Kooperatifleri 1 Milyon 200 Bin çiftçinin ortak olduğu ve bizimde yaklaşık 100 Bin hayvancılık faaliyeti gösteren çiftçiye hizmet verdiğimiz büyük bir tabana yayılan büyük bir çiftçi örgütünün şirketi. Dolayısıyla bir çiftçi kooperatifinin bu sektörde Türkiye’de lider pozisyonda olması ve Dünya’da liderliğe oynaması öncelikle Türk tarımı açısından çok değerli.  Tarım Kredi Yem olarak 40 yıllık bir maziye sahibiz. 40 yılın deneyimiyle ve bugün Türkiye’nin değişik yerlerine yayılmış 10 tane fabrikamızla 2018 yılında 1 Milyon Tonun üzerinde üretim gerçekleştirmenin sevincini yaşıyoruz.
 
2018 yılı Ekim ayına kadar Türkiye’deki maliyetlerden kaynaklı yem fiyatı artışlarını regüle eden bir şirket olarak çalıştık. İstikrar içerisinde fiyatları artırmadan zam yapmadan sektördeki girdi maliyetlerini absorbe ederek bu maliyetleri çiftçimize yansıtmadan üretim yapmaya çalıştık. Tabi ki daha yapılacak önemli işlerimiz var. Örnek olarak Türkiye 1 Milyar Dolar civarında soya ithalatı yapıyor. Protein kaynağı olarak kanatlı sektörü için önemli girdi.  Büyük baş hayvan yemleri açısından da aynı şekilde önemli bir girdi maddesi. Çok değerli bir ürün ve önemli miktarda yani 3 Milyon Ton ihtiyacımız var. Yurt içinde 150 Bin Ton üretilebiliyor. Bu noktada sözleşmeli üretim modelleri geliştirerek 2018 yılında deneme olarak Mersin Bölgesinden ürün aldık. Yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Soya konusunu Türkiye’nin muhakkak çözmesi gerekiyor, hatta sadece soya değil soyaya muadil protein kaynakları geliştirmek istiyoruz. Bu konudaki araştırmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamdaki çalışmalarımız Türkiye Ekonomisi için çok önemli zira 1 Milyar Dolar seviyesindeki soya ithalatını yurtiçinde ikame etmek istiyoruz.
 
2019 yılında hazırlamış olduğumuz stratejik yatırım paketimizde, Süper Teşvik olarak ifade edilen Proje Bazlı Teşvik sistemi ile 130 Milyon Dolarlık bir yatırım öngörümüz var. Türkiye’nin tarımına, ekonomisine güveniyoruz. 2019 yılında çok daha istikrarlı bir şekilde gıda arz güvenliğimizi sağlayacak önemli yatırımlara erişeceğimizi müjdelemek isterim. 1200 kişilik yeni bir istihdam alanı açacak bu önemli müjdeyi de buradan vermiş olalım’.